מאגר המידע

משמורת, הסדרי ראייה וקשר

עמוד הבית / אם לבני זוג מוסלמים נולד ילד והבעל נפטר, מי מקבל את המשמורת על הקטין, האם של משפחתו של האב שנפטר, ומה אם האם נישאת מחדש?

אם לבני זוג מוסלמים נולד ילד והבעל נפטר, מי מקבל את המשמורת על הקטין, האם של משפחתו של האב שנפטר, ומה אם האם נישאת מחדש?

מאת: דיאנה שאלתיאלפורסם בתאריך: 11 אפריל, 2022

 

 

על פי החוק האזרחי הישראלי כאשר אחד ההורים נפטר האחר הופך להיות המשמורן היחיד של ילדיהם הקטינים, למרות שבמקרה בו קיימת "סיבה מיוחדת" ניתן למנות אפוטרופוס נוסף עבור הקטין. ברם, עפ"י הדין הדתי המוסלמי כאשר אלמנה נישאת מחדש היא מאבדת את זכויות המשמורת שלה לטובת משפחת בעלה המנוח.

בג"צ דן בעניין ההתנגשות הנ"ל, וקבע כי גם בית הדין השרעי (בית הדין הדתי של המוסלמים) כפוף לחוק האזרחי במדינת ישראל, לרבות חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (1962) וחוק שיווי זכויות האשה (1951), אשר הוראותיהם יחולו גם כאשר סמכות השיפוט נתונה בידי בתי דין דתיים, כמו  בית הדין השרעי.


* אנו תקווה, כי אתר זה ישמש כלי עזר שימושי ויעיל, ויהווה "חבר לעת צרה", אולם, יחד עם זאת, ברצוננו להדגיש, כי המידע המופיע באתר אינו יכול להוות תחליף לייעוץ משפטי אישי ופרטני. למתן ייעוץ משפטי, ולתיאום פגישת ייעוץ, ניתן לפנות למשרדנו, על פי אמצעי הקשר המופיעים באתר.

דילוג לתוכן