מאגר המידע

עמוד הבית / במותו לפני מספר שנים הותיר אבי צוואה המקפחת את ילדיו לטובת אשה שהכיר וחיה עמו 3 שנים לפני מותו. בשנותיו האחרונות היה המנוח מאושפז לעיתים, בבתי חולים פסיכיאטרים. האם ילדיו יכולים לטעון היום כנגד הצוואה?

במותו לפני מספר שנים הותיר אבי צוואה המקפחת את ילדיו לטובת אשה שהכיר וחיה עמו 3 שנים לפני מותו. בשנותיו האחרונות היה המנוח מאושפז לעיתים, בבתי חולים פסיכיאטרים. האם ילדיו יכולים לטעון היום כנגד הצוואה?

מאת: דיאנה שאלתיאלפורסם בתאריך: 11 יולי, 2022

כדי לשלול תוקפה של צוואה, שערך נפטר, אשר היה מאושפז מזמן לזמן בבתי חולים פסיכיאטרים, יש להוכיח כי בשעת עריכת הצוואה היה המצווה פסול דין או כי ידע להבחין בטיבה של צוואה. רק לאחר שהוכרז המצווה כפסול דין על ידי ביהמ"ש, על פי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (1962), נשללת כשרותו המשפטית ובכלל זה, הכשרות לצוות. במידה והוכרז המנוח כפסול דין, אין צורך לבדוק את השאלה האם ידע להבחין בטיבה של הצוואה. העובדה, שהמנוח קיפח בצוואתו את יורשיו, על פי דין, אין בה, כשלעצמה, כדי להעיד על העדר כשרות לצוות. יחד עם זאת, ראוי לבחון, האם על פי נסיבות העניין, בת זוגתו לא הפעילה השפעה בלתי הוגנת על המצווה.

 

 


* אנו תקווה, כי אתר זה ישמש כלי עזר שימושי ויעיל, ויהווה "חבר לעת צרה", אולם, יחד עם זאת, ברצוננו להדגיש, כי המידע המופיע באתר אינו יכול להוות תחליף לייעוץ משפטי אישי ופרטני. למתן ייעוץ משפטי, ולתיאום פגישת ייעוץ, ניתן לפנות למשרדנו, על פי אמצעי הקשר המופיעים באתר.

דילוג לתוכן