מאגר המידע

זכויות רכושיות

עמוד הבית / בעלי עצמאי המקבל חלק ניכר משכרו במזומן. עבדתי שנים רבות בשירות המדינה, אשר העניקו לי זכויות פנסיה והטבות אחרות. נישאנו לפני כעשרים שנה. אני יודעת שבעלי מקבל כספים מזומן עבור שירותיו, באופן לא רשמי ("כסף שחור"). ברצוני להתגרש ממנו ולהגיש תביעה לחלוקת רכוש בבית משפט למשפחה. האם ביהמ"ש יתחשב בכסף הלא מוצהר שהרוויח בעלי, לאורך השנים, בבואו לתת החלטתו?

בעלי עצמאי המקבל חלק ניכר משכרו במזומן. עבדתי שנים רבות בשירות המדינה, אשר העניקו לי זכויות פנסיה והטבות אחרות. נישאנו לפני כעשרים שנה. אני יודעת שבעלי מקבל כספים מזומן עבור שירותיו, באופן לא רשמי ("כסף שחור"). ברצוני להתגרש ממנו ולהגיש תביעה לחלוקת רכוש בבית משפט למשפחה. האם ביהמ"ש יתחשב בכסף הלא מוצהר שהרוויח בעלי, לאורך השנים, בבואו לתת החלטתו?

מאת: דיאנה שאלתיאלפורסם בתאריך: 11 אפריל, 2022

 

עפ"י חוק יחסי ממון בין בני זוג (1973) הבעל זכאי למחצית זכויות הפנסיה של אשתו, המתייחסות לתקופה בה בני הזוג חיו יחד כזוג נשוי. ברם, החוק מעניק לביהמ"ש שיקול דעת לסטות מנוסחה זו, ולבצע חלוקה לא שוויונית, כאשר קיימות נסיבות מיוחדות, ואם האשה מוכיחה כי הבעל קיבל הכנסות לאורך שנים, ללא הנהלת חשבונות מסודרת, ומבלי שהן הגיעו לידי האשה. במקרה זה, רשאי ביהמ"ש להקטין את חלקו של הבעל בזכויות הפנסיה הקשורות לעבודתה של האשה, או אף לקבוע כי הוא אינו זכאי לכל חלק בהן.


* אנו תקווה, כי אתר זה ישמש כלי עזר שימושי ויעיל, ויהווה "חבר לעת צרה", אולם, יחד עם זאת, ברצוננו להדגיש, כי המידע המופיע באתר אינו יכול להוות תחליף לייעוץ משפטי אישי ופרטני. למתן ייעוץ משפטי, ולתיאום פגישת ייעוץ, ניתן לפנות למשרדנו, על פי אמצעי הקשר המופיעים באתר.

דילוג לתוכן