מאגר המידע

חטיפת והגירת ילדים

עמוד הבית / האם בימ"ש הדן בתביעה עפ"י אמנת האג יכול להורות על החזרת ילד להורה הנותר מאחור, ולא למדינה אשר היוותה את מקום מושבו הקבוע של הקטין?

האם בימ"ש הדן בתביעה עפ"י אמנת האג יכול להורות על החזרת ילד להורה הנותר מאחור, ולא למדינה אשר היוותה את מקום מושבו הקבוע של הקטין?

מאת: דיאנה שאלתיאלפורסם בתאריך: 05 אפריל, 2022

כן, במקרים יוצאי דופן, לכאורה, זאת עפ"י דו"ח פרז-ורה המפרש את אמנת האג. בפיסקה 110 לדו"ח קיימת התייחסות ישירה לנושא זה. שם, נאמר כי כאשר ההורה המבקש את החזרת הקטין כבר אינו מתגורר במדינה ממנה נחטף ילדו ובה היה מקום מושבו לפני מועד החטיפה, הרי שאם בימ"ש מורה על החזרת הקטין למקום מושבו תתעורר בעיה במקרה בו ההורה המבקש את ההחזרה שהה באותה המדינה לרגל תפקידו שהסתיים מאז וכיוב'. בדו"ח נאמר כי: "האמנה לא קיבלה הצעה בעניין זה שמשמעותה הינה כי החזרת קטין צריכה תמיד להיות מדינת מגוריו הרגילים לפני חטיפתו…שתיקתה של האמנה בעניין זה צריכה להיות מובנת כמתן היתר לרשויות המדינה אליה נחטף הילד להחזירו ישירות למבקש, מבלי להתחשב במקום מושבו הנוכחי של האחרון."


* אנו תקווה, כי אתר זה ישמש כלי עזר שימושי ויעיל, ויהווה "חבר לעת צרה", אולם, יחד עם זאת, ברצוננו להדגיש, כי המידע המופיע באתר אינו יכול להוות תחליף לייעוץ משפטי אישי ופרטני. למתן ייעוץ משפטי, ולתיאום פגישת ייעוץ, ניתן לפנות למשרדנו, על פי אמצעי הקשר המופיעים באתר.

דילוג לתוכן