מאגר המידע

עמוד הבית / הגשתי תביעה לקבלת המשמורת על ילדינו בבית המשפט לענייני משפחה. בעלי הגיש עתה תביעת גירושין נגדי בבית הדין הרבני. כאשר עיינתי בתביעת הגירושין, הבחנתי שהוא כרך בה את נושא חינוך הילדים. האם הדבר אפשרי? יש לנו השקפות שונות בנושא חינוך הילדים ובענייני דת, והייתי סבורה, שאחסום את דרכו לבית הדין הרבני בנושאים האלה, אם אקדים אותו ואגיש תביעה בנושא המשמורת בבית המשפט לענייני משפחה. האם צדקתי?

הגשתי תביעה לקבלת המשמורת על ילדינו בבית המשפט לענייני משפחה. בעלי הגיש עתה תביעת גירושין נגדי בבית הדין הרבני. כאשר עיינתי בתביעת הגירושין, הבחנתי שהוא כרך בה את נושא חינוך הילדים. האם הדבר אפשרי? יש לנו השקפות שונות בנושא חינוך הילדים ובענייני דת, והייתי סבורה, שאחסום את דרכו לבית הדין הרבני בנושאים האלה, אם אקדים אותו ואגיש תביעה בנושא המשמורת בבית המשפט לענייני משפחה. האם צדקתי?

מאת: דיאנה שאלתיאלפורסם בתאריך: 07 יולי, 2022

בית הדין הרבני יכול לקנות סמכות לדון בנושאים, הכרוכים בתביעת גירושין, כמו בעניין המשמורת על הילדים, כאשר לא נפתחו ע"י אחד מהצדדים הליכים משפטיים באותו נושא בבית משפט אזרחי. לפיכך, אם אישה מגישה תביעת משמורת בבית המשפט לענייני משפחה, לפני שבעלה מגיש נגדה תביעת גירושין בבית הדין הרבני, הוא יהיה מנוע מלכרוך בתביעתו את נושא המשמורת או אחד מהיבטיו כמו נושא החינוך.

סוגיייה זו נבחנה במסגרת עתירה, שהוגשה בבית המשפט הגבוה לצדק, ע"י אישה, אשר הגישה תביעת משמורת ותביעה למזונותיו של בנה בבית משפט אזרחי. מספר שבועות לאחר מכן, בעלה הגיש תביעת גירושין בבית הדין הרבני וכרך בה את נושא חינוך בנו. בית הדין הרבני החליט, שיש לו סמכות לדון בנושא חינוך הבן, ונתן פסק דין בנושא. האישה עתרה לבית המשפט הגבוה לצדק, אשר פסק, שלא היתה לבית הדין הרבני סמכות לפסוק בנושא החינוך של הבן, מאחר שהליכים בנושא המשמורת על הבן, הכולל בתוכו את נושא החינוך של הבן, כבר נפתחו קודם לכן, בבית המשפט האזרחי.


* אנו תקווה, כי אתר זה ישמש כלי עזר שימושי ויעיל, ויהווה "חבר לעת צרה", אולם, יחד עם זאת, ברצוננו להדגיש, כי המידע המופיע באתר אינו יכול להוות תחליף לייעוץ משפטי אישי ופרטני. למתן ייעוץ משפטי, ולתיאום פגישת ייעוץ, ניתן לפנות למשרדנו, על פי אמצעי הקשר המופיעים באתר.

דילוג לתוכן