מאגר המידע

נישואין וגירושין

עמוד הבית / התחתנתי בנישואים חד מיניים, לבן הזוג שלי, בחו"ל. שנינו יהודים. נישואינו נרשמו במשרד הפנים בישראל. האם ישנה דרך לסיים את מערכת הנישואים שלנו בישראל, באופן רישמי?

התחתנתי בנישואים חד מיניים, לבן הזוג שלי, בחו"ל. שנינו יהודים. נישואינו נרשמו במשרד הפנים בישראל. האם ישנה דרך לסיים את מערכת הנישואים שלנו בישראל, באופן רישמי?

מאת: דיאנה שאלתיאלפורסם בתאריך: 28 מרץ, 2022

כן! יש באפשרותם של בני זוג חד מיניים שנישאו בחו"ל, במדינה אשר מאפשרת נישואים חד מיניים, מבחינה חוקית, להתגרש באמצעות גירושים אזרחיים בישראל. בנובמבר 2012 ביהמ"ש למשפחה בתל אביב, נתן פסק דין להתרת נישואים, ביחס לשני גברים שנישאו בנישואים חד מיניים בקנדה, והדגיש כי בית המשפט יעשה שימוש בסמכות הטבועה הנתונה לו, ויורה על התרת הנישואין, הואיל ובנסיבות אלה, כאשר בית הדין הרבני נעדר סמכות לדון בתביעה ובכל מקרה אינו הפורום הנאות לדון בה, חובה על השופט היושב בדין להפעיל את הסמכות הנתונה לו ולהיעתר לבני הזוג ולהורות על התרת נישואיהם.

לעומת זאת, אילו מקרה שכזה היה נדון בבית הדין הרבני, ייתכן שהיה ניתן פסק דין הצהרתי, בדבר בטלות הנישואים מלכתחילה, או במילים אחרות, בדבר היותם חסרי תוקף, כדי "לשחרר" את הצדדים זה מזה, ועל מנת לרשום את מעמדם במרשם האוכלוסין.


* אנו תקווה, כי אתר זה ישמש כלי עזר שימושי ויעיל, ויהווה "חבר לעת צרה", אולם, יחד עם זאת, ברצוננו להדגיש, כי המידע המופיע באתר אינו יכול להוות תחליף לייעוץ משפטי אישי ופרטני. למתן ייעוץ משפטי, ולתיאום פגישת ייעוץ, ניתן לפנות למשרדנו, על פי אמצעי הקשר המופיעים באתר.

דילוג לתוכן